ידע שכדאי לרכוש לפני שמתחילים

YOU BETTER KNOW

טכנולוגיה חדשה בענף הבנייה

הכירו את ConsTech & PropTech

עם גידול האוכלוסייה העולמית, תנופת הבנייה אינה רק תופעה שתזרז תהליכים. בשנים האחרונות משתלבות טכנולוגיות מתקדמות שהשפיעו רבות על ענפים שונים.

ענף הבנייה, ענף מסורתי ושמרני אשר שינה את פניו בעידן האחרון. שילוב הטכנולוגיה, פיתוחים ופתרונות ייעול הפכו להיות חלק נכבד מהצמיחה בשוק העכשווי. הגידול בעולם הבנייה מביא איתו סטראט-אפים רבים בענף.

ישראל מכונה שלא במקרה כאומת הסטארט-אפ בכל הקשור לטכנולוגיה. אולם, בענף הבנייה היא נמצאת בפיגור של שנים ומדורגת אחרי מדינות כמו סינגפור, סין ועוד שכבר עברו לבנייה מתועשת ומתקדמת. הפיגור משפיע על עלויות ישירות ועל קצב הבנייה וקידום הפרויקטים.
למעשה עד לפני מספר שנים מרבית הבנייה בישראל בוצעה בשיטות המסורתיות והשינוי היחיד הרלוונטי שהתרחש הינו בבניית רבי קומות בתבניות מוכנות מראש אך עדיין בשיטות מסורתיות. לעומת זאת, סינגפור פורצת דרך בתחום והפכה להיות בין המדינות המתקדמות ביותר בבניית טכנולוגית.

ההשקעה בטכנולוגיה מטרתה לייעל את האלמנטים השונים בתחום הנדל"ן והבנייה.
כבר עכשיו אנו מרגישים בשינויים שמתרחשים בתחום זה. אנחנו בטוחים שבשנים הקרובות ניווכח במהפכה אמיתית שתשנה את עולם הנדל"ן והבנייה.

אז מהם פתרונות הבנייה הטכנולוגיות המצויים כיום בשוק הבנייה הישראלי?

ידע זה כוח: הפער בניהול ושימור הידע בענף הבנייה יצר קושי בתקשורת פנים ארגונית בתוך פרויקט גדול. כיום, ענף הבנייה בישראל משתמש בפלטפורמות טכנולוגיות אשר מאפשרים את ארגון ושיתוף הידע בין כלל השותפים לפרויקט אשר הביאו להרכבת החלקים בפאזל לכדי תמונה מלאה שמאפשרת למנהל הפרויקט להסתכל על השלם בזמן אמת.

בקרה, בקרה, בקרה: כל פרויקט בענף הבנייה מורכב מעשרות אלפי פרטים במהלך הבנייה אשר מחייב את המפקח לשלוט בכלל האספקטים של הפרויקט. הכלי החדש בתחום מאפשר בקרת אתר אוטומטית אשר מלווה את הפרויקט החל משלב התכנון דרך הביצוע, יצירת מודל ועדכונים בזמן אמת להתקדמות הפרויקט על כלל מרכיביו באתר הבנייה.

אין טוב ממראה עיניים: בניית מודל תלת ממד לפרויקט מביא את החזון לכדי מציאות ומאפשר להבין את המורכבויות ואת הפוטנציאל שבו טרם התחלת העבודה באתר הבנייה. בניית המודל הינה תהליך שלם המתחיל בתצלומים אוויריים על ידי רחפנים וטכנולוגית השוואת התכנון לביצוע בפועל. בניית מודל הינה סקיצה אמיתית שמאפשרת תכנון מדויק לחיסכון במשאבים בביצוע. כיום, טכניקת המידול נמצאת בשלביה הראשונים בענף ותצבור תאוצה בשנים הקרובות.

Outside in: הגישה התעשייתית החדשה שמה עיקרון פעולה בייצור איכותי של פריטים בפרויקט בשלב ההכנה ומחוץ לאתר הבנייה. בכך חלק נכבד מהפריטים בפרויקט מיובאים מאזורי תעשיית חוץ לתוך אתר הבנייה ועל ידי כך איכות הביצוע עולה בצורה משמעותית. גישה זו מהווה מהפכה בתחום הבנייה שעד היום התבסס על אתר הבנייה כמוקד היחידי ביצירת הפרויקט כולו, מה שיצר צווארי בקבוק ביכולת לשלב את כל חלקי הפרויקט בעת ובעונה אחת. הגישה התעשייתית מאפשרת עבודה במקביל, ביצוע איכותני, יעילות וגמישות בהוצאת הפרויקט לפועל.

מיכון תהליכים: בעידן החדש מכונות יתפסו נפח גדול יותר בתעשייה. פעולות שבוצעו עד היום על ידי פועלים יקרו בלחיצת כפתור ובהפעלת זרועות ומנופים אוטומטיים שיקלו וידייקו את ביצועי העובדים באתר. מבין כל הטרנדים המדוברים תהליך המיכון עוד נמצא בשלבי התכנון אך התפתחותו מהירה ותביא לבשורה של ממש בענף הבנייה.